Oprowadzanie - "Kolej w czasie walk o niepodległość"

Wycieczka śladami gnieźnieńskiej kolei w okresie wojen o niepodległość (1918-1921) miała na celu ukazanie uczestnikom nieznanego, zapomnianego oblicza obiektów kolejowych Gniezna, które wielu mieszkańców widuje codziennie. Każdemu punktowi wycieczki towarzyszyły archiwalne fotografie, ukazujące oglądane miejsca i wydarzenia sprzed przeszło 100 lat, z którymi uczestnicy mogli się zapoznać i dosłownie przenieść się w czasie.

 

Spacer, prowadzony przez przewodnika w historycznym mundurze żołnierza Wojsk Wielkopolskich z lat 1918-1920, rozpoczął się spod gnieźnieńskiego dworca. W jego trakcie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historię poszczególnych elementów Stacji Kolejowej Gniezno, ze szczególnym uwzględnieniem ich roli oraz znaczenia w pierwszych dniach powstania wielkopolskiego, jego późniejszych zmaganiach oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a nawet powstań śląskich. Można było m.in. dowiedzieć się jak wyglądały na Dworcu kluczowe dni 28-31 grudnia 1918 roku, co w tym czasie działo się na stacji towarowej, kiedy i w jakim celu odwiedził Gniezno pociąg pancerny, kiedy odbywały się największe załadunki i wyładunki oddziałów wojskowych, jakie ważne postaci historyczne przemierzały gnieźnieńskie perony w latach 1918-1921, a także jak to się stało, że pierwszy w historii miasta oddział Wojska Polskiego przybył do Grodu Lecha... wąskotorówką. I wiele, wiele więcej.


             Po tej wycieczce wielu uczestników z pewnością spojrzy na gnieźnieńskie tereny kolejowe z innej perspektywy, doceniając ważne wydarzenia, których były świadkami oraz wielką rolę jaką odegrały podczas walk o odzyskanie niepodległości przez Polskę.

0
Feed

Zostaw komentarz